Pandemic Darlings The pandemic economy, in original documents
Home Source documents Memorandum Opinion, § 2255 Motion — United States v. Howard Lee Stith Jr. (Dkt. 67, E.D. Va.)

Memorandum Opinion, § 2255 Motion — United States v. Howard Lee Stith Jr. (Dkt. 67, E.D. Va.)

Summary

A Memorandum Opinion in United States of America v. Howard Lee Stith Jr., Criminal No. 3:23CR110 (RCY), Document 67, filed 09/23/26, in the Eastern District of Virginia, Richmond Division. Stith, a federal inmate proceeding pro se, moved under 28 U.S.C. § 2255 to vacate, set aside, or correct a sentence of eighty-four months, imposed on May 14, 2024 after a January 18, 2024 guilty plea; an Amended Restitution Order of June 4, 2024 directed restitution of $2,400,577.14. The Court states that the time to file ran to May 28, 2025 and the motion was filed July 30, 2025, with no explanation of the untimeliness. It denies the § 2255 Motion (ECF No. 59) as barred by the statute of limitations, grants the Motion to Dismiss (ECF No. 66), and denies a certificate of appealability.

Summary drafted by a model from the document's text below and checked by script against that text before publication. It is a navigation aid, not a reading of what the document proves. Where AI is used

Cite this document

“Memorandum Opinion, § 2255 Motion — United States v. Howard Lee Stith Jr. (Dkt. 67, E.D. Va.).” Archived at Pandemic Darlings, https://pandemicdarlings.com/source-documents/court-filing-no-3-23-cr-00110-dkt-67-e-d-va-5b1b23952f/, SHA-256 adfef06a4c6ad18d86f861854f45083787776b34069305460f18cb6eeea086c0.

Full text

Case 3:23-cr-00110-RCY-MRC              Document 67          Filed 09/23/26       Page 1 of 5 PageID# 586




                           IN THE UNITED STATES DISTRICT COURT
                          FOR THE EASTERN DISTRICT OF VIRGINIA
                                      Richmond Division

  UNITED STATES OF AMERICA,

  v.                                                                    Criminal No. 3:23CR110 (RCY)

  HOWARD LEE STITH JR.,

          Petitioner.

                                      MEMORANDUM OPINION

          Howard Lee Stith Jr., a federal inmate proceeding pro se, filed this motion under 28

  U.S.C. § 2255 to vacate, set aside, or correct his sentence (“§ 2255 Motion,” ECF No. 59).1 The

  Government has filed a Motion to Dismiss the § 2255 Motion. ECF No. 66. Although the Court

  provided Stith with the notice required under Roseboro v. Garrison, 528 F.2d 309 (4th Cir. 1975),

  see ECF No. 60, at 1, Stith has not filed any response. For the reasons explained below, the § 2255

  Motion will be DENIED as barred by the statute of limitations.

                                            I. BACKGROUND

          On August 16, 2023, a grand jury returned a thirty-count Indictment against Stith, charging

  him with (1) twenty-one counts of wire fraud, in violation of 18 U.S.C. §§ 1343 and 2 (Counts

  One through Twenty-One); (2) one count of filing a false tax return, in violation of 26 U.S.C.

  § 7206(1) (Count Twenty-Two); (3) three counts of evasion of tax assessment, in violation of 26

  U.S.C. § 7201 (Counts Twenty-Three through Twenty-Five); (4) three counts of failure to file

  income tax return, in violation of 26 U.S.C. § 7203 (Counts Twenty-Six through Twenty-Eight);

  and (5) two counts of making a false statement to a financial institution, in violation of 18 U.S.C.

  §§ 1014 and 2 (Counts Twenty-Nine and Thirty). ECF No. 3, at 15–30.


          1
              The Court employs the pagination assigned by the CM/ECF docketing system. The Court corrects the
  capitalization, spelling, and punctuation in quotations from Stith’s submissions.
Case 3:23-cr-00110-RCY-MRC                  Document 67            Filed 09/23/26         Page 2 of 5 PageID# 587




           On January 18, 2024, pursuant to a written Plea Agreement with the United States, ECF

  No. 38, Stith appeared in Court and pleaded guilty to Counts One, Eleven, and Twenty-Two of the

  Indictment. See ECF No. 37. On May 14, 2024, the Court entered Judgment and sentenced Stith

  to eighty-four months of incarceration. ECF No. 52, at 2. Specifically, the Court sentenced Stith

  to serve eighty-four months as to Count One, eighty-four months as to Count Eleven, and thirty-

  six months as to Count Twenty-Two, with the terms to be served concurrently. Id. On June 4,

  2024, the Court entered an Amended Restitution Order, directing Stith to pay restitution in the

  amount of $2,400,577.14. ECF No. 54, at 1. Stith did not appeal.

           On June 30, 2025, the Court received from Stith a letter dated June 22, 2025, in which Stith

  inquired as to “the status of [his] 2255 motion,” which he claimed to have “sent . . . to the Court

  in August 2024.” ECF No. 56. In response, the Clerk of Court provided Stith a copy of the docket

  sheet, which showed no evidence of the Court ever having received such a motion. See ECF No.

  56-2. Stith then filed a letter requesting “a nunc pro tunc order to allow [him] to refile [his] 2255

  motion.” ECF No. 57, at 1. Observing that Stith had not appended a § 2255 motion to his letter

  and that “no case or controversy exists before a § 2255 motion is actually filed,” the Court denied

  Stith’s request but directed the Clerk to mail him a standardized form for filing a § 2255 motion.

  ECF No. 58, at 1–2.

           On July 30, 2025, Stith filed his § 2255 Motion. ECF No. 59, at 7.2 He responded “No”

  to a question inquiring whether he had “previously filed any other motions, petitions, or

  applications concerning [his] judgment of conviction.” Id. at 2. He left blank the section directing




           2
             This is the date that Stith indicates that he placed his § 2255 Motion in the prison mailing system. ECF No.
  59, at 7. The Court deems the § 2255 Motion filed as of that date. See Houston v. Lack, 487 U.S. 266, 276 (1988).

                                                            2
Case 3:23-cr-00110-RCY-MRC            Document 67        Filed 09/23/26       Page 3 of 5 PageID# 588




  petitioners to explain “why the one-year statute of limitations as contained in 28 U.S.C. § 2255

  does not bar your motion.” Id. at 6. He identified two claims for relief:

         Claim One       “Ineffective Assistance of Counsel

                         Counsel was ineffective for failing to object and challenge the restitution
                         amount, after I instructed him to do so.” Id. at 4.

         Claim Two       “Ineffective Assistance of Counsel

                         Counsel was ineffective for failing to object and challenge the guideline
                         range, after I instructed him to do [so].” Id. at 5.

         As explained below, Stith’s claims are barred by the relevant statute of limitations and will

  therefore be DISMISSED.

                                 II. STATUTE OF LIMITATIONS

         Section 101 of the Antiterrorism and Effective Death Penalty Act (“AEDPA”) amended

  28 U.S.C. § 2244 to establish a one-year period of limitation for the filing of a petition for a writ

  of habeas corpus by a person in custody pursuant to the judgment of a state court. Specifically,

  28 U.S.C. § 2244(d) now reads:

         1.      A 1-year period of limitation shall apply to an application for a writ of
                 habeas corpus by a person in custody pursuant to the judgment of a State
                 court. The limitation period shall run from the latest of—
                 (A)    the date on which the judgment became final by the
                        conclusion of direct review or the expiration of the time for
                        seeking such review;
                 (B)    the date on which the impediment to filing an application
                        created by State action in violation of the Constitution or
                        laws of the United States is removed, if the applicant was
                        prevented from filing by such State action;
                 (C)    the date on which the constitutional right asserted was
                        initially recognized by the Supreme Court, if the right has
                        been newly recognized by the Supreme Court and made
                        retroactively applicable to cases on collateral review; or
                 (D)    the date on which the factual predicate of the claim or claims
                        presented could have been discovered through the exercise
                        of due diligence.



                                                    3
Case 3:23-cr-00110-RCY-MRC                   Document 67            Filed 09/23/26          Page 4 of 5 PageID# 589




           2.       The time during which a properly filed application for State post-conviction
                    or other collateral review with respect to the pertinent judgment or claim is
                    pending shall not be counted toward any period of limitation under this
                    subsection.

  28 U.S.C. § 2244(d).

           Here, the Court entered judgment against Stith on Tuesday, May 14, 2024, the date of

  sentencing. See ECF No. 52. Because Stith did not appeal, his convictions became final on

  Tuesday, May 28, 2024. See United States v. Clayton, No. 3:07cr488, 2010 WL 4735762, at *3

  (E.D Va. Nov. 15, 2010) (citing Arnette v. United States, Nos. 4:01CR16, 4:04CV122, 2005 WL

  1026711, at *4 (E.D. Va. May 2, 2005)); Fed. R. App. P. 4(b)(1)(A) (requiring defendant to file

  an appeal within fourteen (14) days of the entry of judgment).3 Accordingly, Stith had until

  Wednesday, May 28, 2025, to file any motion under 28 U.S.C. § 2255. He did not do so until July

  30, 2025. As a result, the § 2255 Motion is untimely unless Stith demonstrates a viable basis for

  a belated commencement of the limitation period under 28 U.S.C. § 2255(f)(2)–(4) or some

  equitable basis for avoiding the limitation period. But he has failed to do so. Indeed, although

  Stith initially stated that he had filed a motion under § 2255 in August 2024, he later declared

  under penalty of perjury in his § 2255 Motion that he had not filed any previous motion. See ECF

  No. 59, at 7. Stith also failed to offer any explanation as to the untimeliness of his § 2255 Motion

  in the motion itself and did not respond to the untimeliness arguments raised in the Government’s

  Motion to Dismiss. Thus, Stith has failed to offer any reason why his § 2255 Motion should be

  deemed timely filed.



           3
               The Court’s subsequent entry of an Amended Restitution Order does not toll the limitation period. See 18
  U.S.C. § 3664(o) (“A sentence that imposes an order of restitution is a final judgment notwithstanding the fact that
  . . . such a sentence can subsequently be . . . amended.”); United States v. Gilbert, 807 F.3d 1197, 1199 (9th Cir. 2015)
  (“[A] judgment that includes a sentence but leaves the amount of restitution open is sufficiently final for appellate
  purposes.” (citations omitted)). In any event, consistent with the reasoning in this opinion, the § 2255 Motion would
  be untimely even if the limitation period began on June 18, 2024, fourteen days after entry of the Amended Restitution
  Order was entered.

                                                             4
Case 3:23-cr-00110-RCY-MRC        Document 67       Filed 09/23/26    Page 5 of 5 PageID# 590




        Accordingly, the § 2255 Motion (ECF No. 59) is barred by the statute of limitations and

  will be DENIED.

                                     III. CONCLUSION

        For the reasons set forth above, the § 2255 Motion (ECF No. 59) will be DENIED. The

  Government’s Motion for Extension of Time (ECF No. 65) will be GRANTED and the Motion to

  Dismiss (ECF 66) will be deemed timely filed. The Motion to Dismiss (ECF No. 66) will be

  GRANTED. The action will be DISMISSED. A certificate of appealability will be DENIED.

        An appropriate Final Order will accompany this Memorandum Opinion.

        It is so ORDERED.

                                                                            /s/
                                                          Roderick C. Young
  Date: September 23, 2026                                United States District J d
                                                                                  udge
  Richmond, Virginia




                                               5


File and source

File
67.pdf
Size
147,647 bytes
SHA-256
adfef06a4c6ad18d86f861854f45083787776b34069305460f18cb6eeea086c0
Our copy
67.pdf
Original
No public link identified.
Back to top